Tırnak Batması ve Tedavisi


Tırnak Batması ve Tedavisi

Bütün yükümüzü taşıyan ayaklarımızın sağlığı önemlidir. Ayaklar aynı zamanda güzellik ve estetiğinde bir parçasıdır.  Tırnak sağlığımızda ayak sağlığımızın ve estetiğinin önemli bir kısmını kaplar. Sağlıklı ve güzel ayakların en önemli kısmını da ; sağlıklı ve bakımlı görünen tırnaklar oluşturur.

Son derece acı veren tırnak batıkları  estetikten ziyade ciddi bir şekilde yaşam kalitemizi etkiler. En çok ayak baş parmaklarda olmakla beraber tüm tırnaklarda batık gelişebilir. En çok ayak tırnağının kendi özel yapısından kaynaklanan bu problem;

Yanlış ayakkabı seçimiylede gelişebilir. Sivri uçlu tırnaklara basıç yapan ve onları sıkan ayakkabılar giyinmek  tırnaklarda batık gelişimini kolaylaştırabilir. Tırnak mantarı gibi bazı tırnak hastalıklarının tırnakta oluşturduğu şekil bozuklukları, tırnakta kalınlaşmalar da tırnak batıklarının yine en sık sebepleri arasındadır.  Tırnakların hatalı ve çok dibinden yuvarlak içe kıvrık  kesilmesi tırnak batığı gelişimini kolaylaştırır. Ayağa dışardan gelen darbeler,  özellikle sporcularda sık karşılaştığımız  travmalar tırnak batığının sık sebepleri arasındadır. Gebelik döneminde de ayakta oluşan ödem ve şişlik, kilo alımı tırnak yatağında bası oluşmasına ve batık gelişmesine yol açan diğer sebepler arasındadır.

 Tırnak batıklarında en büyük sorun ızdırap veren ağrıdır. Bu ağrı bazen  kişinin yaşam kalitesini ciddi boyutta etkiler. Günlük yaşamında, iş yaşamında ciddi aksamalara yol açabilir. Ağrı bazen o kadar şiddetlidirki  gece uyurken yorgan yada battaniyenin teması bile rahatsız edebilir.

 Aynı zamanda  batık tırnak ; tırnak yatağında enfeksiyon gelişimine ve  tırnaklarda daha kolya mantar oluşumuna da zemin hazırlar. Batıkla beraber gelişenn bakteriyel ve mantar enfeksiyonunun da tedavisi batık tedavi edilmedikçe zorlaşır.

 

 Batık tırnaklar özellikle kadınlarda ağrının yanısıra; estetik görünümü de bozduğu için istedikleri ayakkabıyı giyinmelerine de engel olur. Zaten tırnak batığının en sık nedenleri arasında olan sivri uçlu ayakkabılar bu dönemde ızdıraplı ağrılarında yine en sık nedenidir. Ağrı bazen hastanın ayakkabı giyinmesine dahi engel olacak boyutlara ulaşabilir.

 

Bu ağrılı batık  durumda hastaların ilk başvurusu genelikle kuaförlerdir.

Tırnak batığı tedavisinde çok sayıda sonuç vermeyen ve hala yapılan yanlış tedavi yöntemleri var neyazikki!! 

Pedikürle batık tırnağın bası yapan kısmı  kesilerek geçici olarak sadece ağrı dindirilir. Batık tırnağı kesinlikle tedavi etmez. Ancak çok sayıda hasta bu yöntemler çare arıyarak uzun yıllar ağrıyla bu şekilde başertmeye çalışır.

Yine batık tedavisinde çeşitli merkezlerde  uygulanan ılık kompresler, pamuk veya tel sistemi ile yatağın genişletilmeye çalışılması ile çözüm aranır.

 Ancak tırnağın yumuşak dokuya batmasındaki temel sebep olan tırnağı uzatan kök kısım oradan uzaklaştırılmadıkça yapılan tüm geçici işlemler sonuç vermeyecektir. Yani bu işlemler sadece geçici çözümlerdir kalıcı bir sonuç vermezler!!!

 Batık tırnağa sebep olan  kök yerinde durduğu sürece yapılan bütün işlemler sonuçsuz kalacaktır  ve işlem sonrasında batık tekrar edecektir!!

 

Batık tırnağı olan  hastalara yapılan  önemli bir yanlış ise  tırnağın bütün olarak çekilmesidir. Bütün olarak çekilen tırnak neyazıkki aynı şekilde batık olarak  geri çıkacaktır.

Yani tırnağın bütün olarak çekilmesi yanlış bir yöntemdir!!

 

Kesin ve kalıcı çözüm; son derece basit ve efektiftir. 

Sadece batık olan kısmın; batığı yaratan kök kısmı ile çıkarılması  ile sorun kesin ve kalıcı bir şekilde çözümlenir.

 

 İşleme; tedavi edilecek batık  kısmın lokal anestezi ile uyuşturulması ile başlanır. Uyuşma tamamlandıktan sonra batık kısım tırnak yatağı ile birlikte ince bir şerit halinde çıkarılır. Sadece batığı oluşturan ve onu  uzatan yatak yani kök kısım özel bir aletle törpülenir ; böylece batığın tekrarlaması önlenmiş ve batık tırnak  tedavisi  tamamlanmış olur.

İşlem çok kısa sürede efektif bir şekilde tamamlanır ; işlem sonrasında herhangi bir istirahat dönemi gerekli değildir, aksine hasta batık olan kısım artık çıkarıldığı için çok rahatlamıştır ve  işlem sonrasında hemen ayağa kalkıp  günlük yaşamına ve iş hayatına  dönebilir. Oluşabilecek enfeksiyon gelişim riskini önlemek için gerek görülürse kısa süreli sistemik antibiyotik veya topikal olarak uygulanabilecek antibiyotikli kremlerle tedavi tamamlanmış, hasta kesin olarak sağlığına kavuşmuş olur. 

Paylaş

ÜCRETSİZ KARGO

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ


7/24 ONLİNE DESTEK

%100 ORİJİNAL ÜRÜN

Sepete Eklendi!